Home / Eğitim / Okullara Profesyonel Yöneticiler Geliyor

Okullara Profesyonel Yöneticiler Geliyor

Okullarda Profesyonel Yöneticiler Görev Alacak

Milli eğitim bakanlığından okul ve kurumlarda yönetici kadrosunda köklü değişikler yapılması için çalışmalar yapılmaktadır. Yapılmakta olan çalışma doğrultusunda ise eğitim camiası dışından yönetici olarak kişilerin atanması gerçekleştirilmesinin önünü açılmaktadır. Önü açılan bölümler için ise kamu yönetimi, iktisat, işletme gibi öğretmenliğe kaynak olmayan bölümlerden de atanması yapılarak eğitim kadrosu içinde yer alınmasına çalışılmaktadır. Öğretmenler içinde de eğitim yöneticiliği için sınav yapılarak kurs ile yöneticilik görevlerinin verilmesi yoluna gidilmesi beklenmektedir. Milli eğitim bakanlığına bağlı k-okullarda görev yapacak olan yöneticiler ile birlikte öğretmenlerin gidilmeyen yerlere de gitmeleri içi farklı çalışmalar yapılmaktadır.

Milli eğitim bakanlığı yöneticilik görevinde bulunacak olan eğitim personeli içi ise farklı bir uygulama yapması planlamasına devam etmektedir. Beklenilen planlamada öğretmenlikten eğitim yöneticiliği görevine geçecek olan personel için eğitim kadrosundan çıkartılması yönünde çalışması yapmaktadır. Burada öğretmenin idareci yani eğitim yöneticisi olarak atanması sonrasında ise tekrar öğretmenliğe dönmesi veya öğretmenliğe geçmesi yolunda gerekli düzenlemelerin yapılması düşünülmektedir. Eğitim yöneticiliği ataması için şartların belirlenmesi sonrasında gerekli sınavlar ile yöneticilik görevinin verilmesine yönelik kursların açılması ve sonrasında yeterlilik belgesini alanlara okullarda eğitim yönetici olarak görev alması sağlanması planlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Üniversiteden Kayıt Nasıl Silinir?

Eğitim yöneticiliği konusunda yapılacak olan sınav sonrasında yönetici sadece eğitim yönetme kısımları ilgilenmek ve alım satım sevk ve idareden sorunlu olacaktır. Burada eğitim kadrosuna gene yönetici olarak dışarıdan atama yapılmasının yolu açılmıştır. Milli eğitim bakanlığı yöneticilik sınavı yanında özellikle şark görevi olarak bilinen yerlerde öğretmenlerin tercih etmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Coğrafya veya farklı nedenlerden dezavantajlı olan yerlerde daha uzun süre öğretmenleri tutabilmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların detayları planlanan 20 bin öğretmen atamasından önce belirlenmesi ile yeni atanacak olan öğretmenleri kapsaması beklenebilir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

çocuklar okulla nasıl alıştırılır veliler nasıl davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir