Home / Genel Kültür / Nedir? / Ormanların Tahribi ve Orman Yangınlarının Nedenleri

Ormanların Tahribi ve Orman Yangınlarının Nedenleri

      Ormanların Tahribi ve Orman Yangınlarının Nedenleri

Orman; Doğal olarak yetişen ağaç, meşe ve otların bulunduğu içinde çeşitli canlıların yaşadıkları, barındıkları beslendikleri alana denir. Orman tahribi nedir kısaca; doğal ortam içinde yetişen ağaçların, bitkilerin ve canlıların yaşamlarına son verilmesi için maksadı ile yapılmış olan alan tahribine orman tahribi denir. Orman yangını; ormanların dikkatsizlik veya kasıt sonucunda ortaya çıkan yangına orman yangını denir. Orman tahribi ve orman yangınlarının nedenleri; doğal orman yangını ve biyolojik orman yangını olarak ayrılmaktadır. Orman yangınlarının doğal nedenleri arasında yıldırımlar yer alırken orman yangınlarının nedenleri maddeler halinde sıralanmasında ise orman yangınları neden çıkar bölümünde hiç şüphesiz insan faktörü başı çekmektedir. Dünya geneli orman yangınlarının sebepleri ile Türkiye de orman yangınlarının sebepleri farklı olmaktadır. Orman yangınları coğrafya dersi içinde nedenleri ve orman yangını sonuçları şeklinde yeni kuşaklara aktarılmaya çalışılmaktadır. Burada gerçek temellere oturtulmasında karşılaşılan sorunlar ve ormanların yeteri kadar anlatılmasında yaşanılan aksaklıklardan dolayı gerekli özen gösterilmeden ormanlar tahrip edilmeye devam etmektedir. Orman tahribi ve orman yangınlarının nedenleri arasında yer alan beşeri şartlar ise içler açısı canlı kayıplarına neden olmaktadır.

Orman Yangınları Neden Çıkar

Bize hep anlatılan bir hikaye vardı. Güneşin doğduğu yerden başlayarak bir kedinin güneş batıncaya kadar ağaç dallarından sürekli bir birine geçerek toprağa basmadan ormanda ilerlediği anlatıldı. Burada sık ormanlık alan içinde yer alan kedinin bile ağaç dallarından kendisine doğal bir yol bulması ile hayatına günlerce devam ettirildiği anlatılırdı. Bunun yanında farklı ağaçların meyvelerinin veya tohumlarının kuşların dışkıları ile bir başka ağacın gövdesinde aşılama veya benzeri yöntemler ile yeni can bulmasına defalarca şahit olduk. Doğanın dengesi içende bizlere anlatılan orman sevgisi ne yazık ki günümüzde sadece video, slayt veya dergi, kitap gibi yayınlar içinde kalmaktadır. Ne oldu da orman yangınları neden çıkar diye düşünülmeden dikkatimiz sıfıra indirildi. Ne oldu da insanlık doğayı yok ederek yaşam alanı oluşturmaya çalışır hale geldi. Orman tahribi ve orman yangınlarının nedenleri içinde yer alan en büyük etmen bu %90 + insan faktörü yer almaktadır. Dünya genelinde çıkan orman yangınları nedenlerini katlayan bir orandır.

 

Orman Yangınlarının Sebepleri

Yangınların sebepleri arasından direk dikkat çeken ise tarla veya ev yapımı için ormanlık alanların yok edilmesi yer almaktadır. Orman yangınlarının sebepleri içinde dikkatsizce çevreye bırakılan insan kalıntıları da yer almaktadır. Piknik alanlarında yakılmış olan ateşin yeteri oranda söndürülmemesi ile orman tahribi başlamaktadır. Ateşin sönmesi fiziki özellikler ile değerlendirilirken külün soğuması beklenilmeden alan terk edilmektedir. Buda kısa zamanda orman yangınlarının sebepleri arasında yer alan üzücü olaydır. Aile veya eş dost ile nefes almak için gidilmiş olan yeşil ve doğal alan kısa zamanda alevlere teslim edilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Orman tahribi ve orman yangınlarının nedenleri arasında cam kırıklarının etkisi de yer almaktadır. Alkol veya su tüketilmesi ile çevreye atılmış olan camlar, güneşin etkisi altında kalarak mercek görevi görmektedir. Sıcakların artması ile birlikte mercek odak noktasından toplanan ışın direk ateşin yakılmasına neden olmaktadır.

Orman Yangınları Coğrafya

Ormanın konusu aslında belli bir bilim dalı ile sınırlamak yanlış olacaktır. Burada özellikle canlı habitatının yer alması ile ormanlar aslında her türlü canlının beslenmesi, barınması ve yaşaması için gerekli olan tek şarttır. Neticede ormanlar havanın temizlenmesi için gerekli olan oksijen kaynağının elde edildiği tek kaynaktır. Bu güne kadar bilim tarafından oksijen üretilmesi şeklinde bir konu meydana gelmemiş ve bu durum gün geçtikçe kitlelerin risklerinin artmasına neden olmaktadır. Orman yangınları coğrafya konusu olması yanında direk biyoloji, sosyoloji, tarih gibi farklı bilimlerinde içinde yer alan konu olmalıdır. Orman tahribi ve orman yangınlarının nedenleri içinde yer alan unsurlar bilimlerin ortak çalışması ile ele alınmalıdır. Bu sayede ileride oluşacak olan kitle canlı hayatlarının son bulmasının önüne geçilmesi gereklidir.

İlginizi Çekebilir >>  Karışım Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Orman Yangınlarının Nedenleri Maddeler Halinde

Orman yangınları konusunda maddeler halinde ele alınması doğal orman yangınları ve insan kaynaklı olarak ele alınması ile ayrılması gündemde yer almaktadır. Orman yangınlarının doğal nedenleri

  • Yıldırım düşmesi sonucu ortaya çıkan orman yangını ve orman tahribi
  • Rüzgarlı havaların uzun süreli devam etmesi sonucunda sürtünmeden kaynaklı olarak çıkan orman yangının oluşması
  • Çakmak taşı özelliği sağlayan taşların sarsılma veya diğer doğal nedenlerden dolayı kuru otların üzerine düşmesi ile oluşan kıvılcım çıkması sonucu oluşan orman yangını ve orman tahribi nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Türkiye deki Orman Yangınlarının Sebepleri

Türkiye kuzey yarım kürede yer almasından dolayı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yaz sıcaklılıklarının en fazla hissedildiği dönemi yaşamaktadır. Orman tahribi ve orman yangınlarının nedenleri ile ortaya çıkmasında bu dönemler kırmızı alarm verilen zamanlar olmaktadır. Yaz mevsimlerinde orman yangınlarının tespit edilmesi ile oluşturulmuş olan orman gözetleme kulelerinde bekçiler görev yapmaya başlamaktadır. Burada yer alan sezonluk bekçiler yaz boyunca ormanlarda oluşan her türlü duman ve yangın kısımlarını merkezlere bildirmekle görevli olmaktadır. Türkiye deki orman yangınlarının sebepleri ise tarla açmak, ev yapmak, villa yapmak gibi işler içinde çıkartılmaktadır. Bunun yanında terör saldırısı olarak ta ormanların yangın yolu ile tahrip edilmesi yoluna gidilmektedir. Orman tahribi nedir kısaca bakıldığında insanların kendi yaşantıları için başka canlıların yaşamlarına karşılık yapmış oldukları saldırıdır. Birçok kişi orman yasalarından dolayı almış oldukları cezaların intikamı olarak ormanları ateşe vermektedir. İntikam amacı ile yakılan ormanlar ise aslında kişilerin kendilerine yönelik yapmış oldukları saldırıdır. Bunların yanında cinayet veya benzeri yasa dışı olayların ört bas edilmesinde, delillerin ortadan kalkmasında gene ormanların tahrip edilmesi yönüne gidilmektedir.

Orman Yangını Sonuçları

Canlı eli ile gerçekleşen orman tahribi ve orman yangınları sonrasında doğanın kendini yenilemesi nerede ise yüz yılı bulmaktadır. Verimsiz alanların oluşmasına neden olması sonrasında başta kuraklık orman yangını sonuçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağışların nedeni ormanlık alanların tahrip edilmesidir. En büyük risk ise canlı ekosisteminin zarar görmesi ile besin zincirinin bozulmasıdır. Bu durum karşısında insan yaşam alanlarında yer alan yabani hayvanları zamanla risk taşıması. Zararlı olan canlı türlerinin artması bataklı alanların ortaya çıkması ve bu alanlardan yaşam alanlarımıza gelen sivrisinek ve ekolojik özdeşlerinin vermiş oldukları rahatsızlıklar. Orman yangını sonuçları bakımından ormanların azalması ile kitleler halinde ölümlerin yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Doğal ve temiz su kaynaklarının yok olması da gene gerekli olan canlı yaşamı için risklerin en büyüğü olmaktadır. Orman tahribi ve orman yangınlarının nedenleri komisyonlar tarafından ele alınarak sadece orman yangınları coğrafya konusu içine hapis edilmemelidir. Orman yangınlarının doğal nedenleri % 6 civarında kalırken % 94 civarı da insan kaynaklı olmaktadır.  Orman yangınları maddeler halinde bakıldığında 3 madde doğal yangın nedeni olurken yüze yakın madde de Türkiye deki orman yangınlarının sebepleri, insan eli ile çıkan orman yangınlarının sebepleri olmaktadır. Orman yangınları neden çıkar ve orman tahribi nedir kısaca aslında anaokulundan itibaren direk gerçek yaşam içinde verilmelidir. Orman yangını sonuçları gerekli zihin haritaları ile küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanmalıdır. Türkiye orman bakımından zengin olan ülkeler arasında yer alırken son zamanlarda çıkan orman tahripleri ve orman yangınları ile orman fakiri olan ülkeler arasında yer almaya aday olmuştur. Orman tahribi ve orman yangınlarının nedenleri yeteri kadar kavranılamadığının dolayı kısa zamanlı karlı işler için gelecek nesillerin yaşam imkanları ellerinden alınmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

One comment

  1. Hi. I have checked your bilgidefinesi.com and i see
    you’ve got some duplicate content so probably it is the reason that you don’t rank hi in google.
    But you can fix this issue fast. There is a tool that creates articles like
    human, just search in google: miftolo’s tools

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir