Home / Genel Kültür / Nedir? / Ortaöğretim LGS Merkezi Sınav Sistemi Nedir

Ortaöğretim LGS Merkezi Sınav Sistemi Nedir

Ortaöğretim LGS Merkezi Sınav Sistemi Nedir?
  1. sınıf öğrencilerinin 9. Sınıfta gidecek oldukları okulların belirlenmesi için yapılan sıralama sınavının adına ortaöğretime geçiş LGS merkezi sınav sitemi ile belirlenmektedir. Burada merkezi sınav sistemi tüm Türkiye’de aynı anda yapılan sınav ile öğrencilerin gidebilecekleri okulların belirlenmesi söz konusu olmaktadır. Merkezi sınav sistemine her öğrenci girecek mi? Merkezi sınav sistemi soruları nelerdir? Merkezi sınav sistemi ek başvuru süresi var mı?
Liselere Geçiş  Merkezi Sınav LGS Sistemi Nedir

Merkezi sınav sistemi ortaöğretim kısmında devam edilecek olan okulun belirlenmesi maksadı ile yapılan sınavdır ki bu yıl için sınav 2 Haziran Cumartesi günü yapılması planlanmaktadır. Her öğrenci merkezi sınav sistemine katılmak zorunda değildir. Burada okulların sınav sistemine bağlı olarak öğrenci alacak olan kısımları için tercih hakkının verilmesinde merkezi sınav sistemi 2018 verileri ile sıralama yapılmaktadır.

Merkezi sınav sistemine her öğrenci girmek zorunda değildir. Bu durumda ise adrese dayalı lise kaydı karşımıza çıkarak sistemin size sunduğu ortaöğretim kurumunda eğitimin devam etmesi sağlanmaktadır.

Merkezi Sınav sistemi başvuru işlemleri sonuçlanmıştır. Fakat sonradan sistemin getirileri net olarak kavramış olan öğrenciler ve aileleri tarafından beklenti haline gelen ek süre talepleri ise 28 Mayıs 2018 tarihinde bu gün saat 10 ile 16 arasında sistemin başvuru alması sağlanmıştır. Şuan için başvurmak isteyen kişiler merkezi sınav sistemine başvurma ekranı üzerinden sınava ilişkin girişlerini yapabilmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Guatr Hastalığının Belirtisi Nedir Tedavisi
 Merkezi Sınav Sistemi Hangi Tarihte

2018 merkezi sınav tarihi 2 Haziran cumartesi günü yapılacaktır. Sınava girecek olan öğrencilerin daha önceden sınav adreslerini görmeleri gerekmektedir.

Merkezi Sınav Sisteminde Dikkat Edilecek Noktalar

Merkezi sınav sistemine girerek lise kaydının yani ortaöğretim kayıtlarının yapılması için gerekli olan şartları sağlamaları için öncelikli olarak kimlik belgeleri bulunması gereklidir. Kişisel kimlik kartları ile sınava giriş kısmında ilk adım atılmış olmaktadır. Yanınızda kalem, silgi ve kalemtıraş ile sınav salonuna gitmeniz artı etki yapacaktır. Su ve tatlı almanız ise melankolin salgısı ile rahatlamanızı saglatacaktır. Merkezi sınav sistemine girişte elinizde ‘’merkezi sınav giriş belgesi çıktısı’’ olması gereklidir.

LGS Orta Öğretime Geçiş Merkezi Sınav Nasıl Yapılır
  1. sınıf öğrencileri sınava girebilmektedir. Sabah ve öyleden sonra iki oturum şeklinde sınav yapılmaktadır. Sabah oturumunda çıkacak olan sorular nedir sözel yeteneğin ortaya çıkartılmasına yönelik kısım olmaktadır.
 LGS 1. Sabah Oturumu Soruları

LGS sınav sistemi ile sabah oturumları Türkçe 20 T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 Yabancı dil 10 soru olmak üzere 50 sorudan oluşan Lgs merkezi sınavı yapılacaktır.

 LGS Öğlen 2. Oturum Soruları

LGS 2. Oturum sayısal sınavında ise 40 soru yer almaktadır. 20 Matematik 20 Fen Bilimleri soruları ile merkezi lgs sınavı 2. Oturumu yapılacaktır.

Merkezi LGS Sınav Sistemi Sınavı Saat Kaçta

2 Haziran 2018 tarihinde sabah oturumu 1 oturum yada sözel sınav oturum saati saat 9:30 da başlamaktadır. 2 Haziran Liselere geçiş sınavı 2. Oturumu ise sayısal bölümden oluşan kırk soru ile başlayacak olan sınav 11:30 başlayacaktır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir