Home / Yaşam / Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Alma İşlemleri

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Alma İşlemleri

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Alma İşlemleri [2018]

Kimi zaman başka ülkede tatil yapmak isteyen insanlarımız, kimi zaman da farklı ülkeye iş seyahati için gitmesi gereken insanlarımızın akıllarına pasaport soruları gelir. Pasaport almadan, maalesef başka bir ülkeye rahatlıkla gidemiyoruz. Peki 2018 yılı pasaport alma işlemleri hangi yollardan geçiyor?

Pasaport Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle pasaport almak için, işlemleri en başından adım adım başlatmanız gerekiyor. Şehir merkezinde yaşıyorsanız İl Emniyet Müdürlüklerinde bulunan Pasaport Şube Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Eğer şehir merkezinde değil de ilçede yaşıyorsanız Emniyet Müdürlüklerinde bulunan Pasaport Büro Amirliklerine gitmeniz gerekiyor. Fakat pasaport alma işlemlerinize başlamadan önce, e-pasaport sitesine girerek, pasaport fiyatlarına göz gezdirmenizde fayda vardır.

25 yaşını doldurmamış bir öğrenciyseniz, bordo pasaport almanız gerekecek. Bordo pasaport alabilmek için de hiçbir harç bedeli ödemiyorsunuz. Sadece çok cüzi miktarda defter bedeli denilen hizmet bedelini karşılayarak, umumi bir pasaport sahibi olabilirsiniz. Yurt dışında eğitim alan Türk vatandaşları da bu hususa dahildir.

Pasaport Alabilmek İçin Gerekenler

  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanının aslı
  • Pasaport cüzdan bedeli ödenmiştir makbuzu
  • Pasaport harç bedeli makbuzu (Öğrenci değilseniz)
  • Daha öncende pasaport alındıysa, önceki pasaportun aslı
  • 2 adet biyometrik resim

Biyometrik fotoğraf, birçok kişi tarafından sevilmez. Çünkü belirli şartları bulunan biyometik fotoğraf çekimlerinde insanlar önceki resimler kadar iyi çıkamayabilir. Tabi ki biyometrik fotoğrafın şartlarından birisi de resmi çektiren şahsın son halinin bulunmasıdır. Yani çekilen bu resim, pasaport müdürlüğüne, kişinin son görünümü olarak verilmek zorundadır. Fotoğraftaki kişiyle herhangi bir oynama yapılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda fotoğraf çekimi sırasında arka plan kesinlikle beyaz olmalı, fotoğraf ölçüleri ise 45x60mm veya 50x60mm olmalıdır. Pasaport işlemleri sırasında görevliler tarafından parmak izinizin alınacağını da belirtmekte fayda var. Fotoğraf dahil diğer tüm belgeleriniz tamam ise, bordo pasaport sahibi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir >>  Böcek İlaçlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

pasaport-cesitleri-nasil-alinir

Yeşil (Hususi) Pasaport İçin Gerekli Belgeler

  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı aslı
  • Hususi pasaportlardan sadece pasaport cüzdan bedeli alınmaktadır. Bu nedenle harca tabii değildir ve cüzdan bedelinin yatırıldığını gösteren makbuz istenmektedir.
  • Yeşil, yani hususi pasaport başvuruları sadece İl Emniyet Müdürlükleri tarafından alınır. Başvuruya şahsi olarak gitmek zorunludur. İşlemler sırasında parmak izi örneği alınır.
  • Matbu talep formu veya mühürlü belge aslı istenmektedir.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf

Hizmet(Gri) Pasaport Nasıl Alınıyor?

Gri pasaportlar, sadece resmi görev nedeniyle yurtdışına çıkması gereken kişilere verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kapsamında üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur seviyesinde olan insanlara da gri pasaport verilmektedir. Gri pasaport, sadece yurt dışına iş için giden insanlara verilmektedir ve başka bir kullanım amacı bulunmamaktadır.

Gri pasaport alabilmek için; 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı, hizmet pasaportu talep formunun aslı, kişi durumuna göre talep edilebilecek diğer belgeler, başka pasaport alındıysa önceki pasaportun aslı ve cüzdan bedelinin yatırıldığını gösteren makbuz gibi belgeleri götürmeniz gerekmektedir. Gri pasaport için harç bedeli ödenmez ve başvurular sadece İl Emniyet Müdürlüklerinde yapılacaktır.

Siyah(Diplomatik) Pasaport Nasıl Alınır?

Siyah pasaport yani diplomatik pasaport almak isteyen insanlarımız yukarıdaki belgelere ek olarak Bakanlar Kurulu tarafından verilen ‘’Sürekli diplomatik sıfatla dış göreve gönderilecektir.’’ kapsamını içeren karar örneği gerekmektedir. Siyah pasaportlar hiçbir şekilde resme ve harç bedeline tabii tutulmamaktadır.

 

 

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

kötü-ilişkide-sorunlar-nasıl-çözülür

Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür

Yazı İçi Navigasyon1    Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür2 Aşkı Güçlendirmenin Yolları3 İlişki Uzmanlarından Tüyolar4 Yıpranan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir