Home / Genel Kültür / Nedir? / Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? Japon teknolojisi tarafından oluşturulan qr kod iki boyutlu ürün veya bilgi barkod sistemidir. Sistem ilk defa Toyota’nın yan kuruluşu olan Denso Wave tarafından oluşturulmuş ve test edilmiştir. Quick Response olarak isimlenmiş fakat daha jenerik ve akılda kalıcı olması için ise iki kelimenin baş harflerini alarak bu günkü anlamında qr dok nedir tanımlamasını oluşturmuştur. Qr kodu okutulması ise androit ve ios işletim sistemi alt yapısına sahip olan telefon ve tabletler yanında farklı isimlere sahip olan qr kod okuyucuları ile rahatlıkla okunabilmektedir. Qr kod okutma olarak ilk çıktığı zamanlarda sıkıntı yaşansa da kullanım alanı genişledikçe hassasiyeti artmaktadır.

qr-kod-okutma
        qr kod okutma

Qr kodu nedir ise özellikle ücretsiz qr kodu sağlayan adresler üzerinden kendinize özel kodu rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Mesela bir yemek tarifinizi qr koduna çevirebilirsiniz. Yeni bir konu anlatımını qr şekilleri arasına rahatlıkla gizleyebilirsiniz. Gelinmiş olan noktada özellikle bankalar tarafından güvenlik seviyesi artırılması kısmında qr koduna gizlenmiş olan kişisel veriler ile çalışılmaktadır. Bunun yanında birçok borsa üzerinden sizlere ait olan qr kodunu okutarak işlemler yapılabilmektedir. Birçok alış veriş sitesi sistemlerinden meydana gelecek olan sorunları aşmak için qr kodunu kullanmaktadır. Birçok ürün üzerinde, ürüne özel hazırlanmış olan qr kodu okutularak kısa zamanda ürünler hakkında bilgi alınmaktadır. Qr kod nedir ise 2. Sınıf kanalların bal veya benzeri ürün satışlarında dahi uygulanmaya başlamıştır. Devamında merdiven altı birçok kurum veya kuruluşun üstesinden gelebilmek için devlet tarafından QR kodu ile önlem alınmaya başlanmıştır. Özel okul veya kreşlerin resmi olup olmamaları tabelalarında yer alan QR KOD uygulaması ile anlaşılmaktadır. QR kodu nasıl okutulur şeklinde aklınıza soru gelebilir. Tabela üzerinde yer alan Qr kodu tespit edilir. Telefon veya akıllı cihazdan qr kodu okuma ekranı açılır. Ücretsiz google play üzerinden indirilebilir. Tabelada yer alan qr kod okutma çerçeve içinde duracak şekilde sabitlenir. Devamında sistem size qr kod okutma ile kurum hakkında detaylı bilgiyi sunacaktır.

İlginizi Çekebilir >>  Hücre Nedir? Hücre Organelleri ve Görevleri

Aynı şekilde qr kod nedir diye merak edenler her ürün üzerinde rahatlıkla qr kodunu bulabilmektedir. Gazete, kitap gibi kırtasiye yanında market ürünlerinde de qr kod ve qr kod okuyucu  yer almaktadır. Qr kod okutma nasıl QR okutulur ve ne anlama gelir ise içine bilgi gizlenmesi ile de önemli bir bilgi saklama alanı olmuştur.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

sitrülin-malat-nedir-bilgisi-kas-yapar

Sitrülin Malat Nedir Bilgisi

Yazı İçi Navigasyon1 Sitrülin Malat (Citrulline)1.1 Sitrülin Malatı İçeren Bitkiler1.1.1 Sitrülin Malatı Kullanan Yorumları Sarkmış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir