Home / Sağlık / Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir?

Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir?

Günümüzün en etkin bağımlılıkları arasında yer alan sigara tiryakiliği, birçok ölümcül hastalığın nedenleri arasında yer aldığı gibi, kişinin sosyal yaşantısını da önemli ölçüde olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Kişinin irade yapısına bağlı olarak genellikle bir anda bırakamadığı sigara, farklı yöntemlerle daha rahat bir şekilde bırakılabilmektedir. Aşağıda vereceğimiz sigarayı bırakmanın yolları listesi, sigarayı bırakmak isteyen kişiler için son derece yararlı yöntemler içermektedir.

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Psikolojik etkenler: Sigarayı bırakmanın en temel yolu, psikolojik olarak kişinin kendisini sigaranın farklı zararlarına karşı inandırması, oldukça gereksiz bir bağımlılık olduğuna inanması ve sigaranın aslında bırakılabilir bir alışkanlık olduğuna kendisini hazırlaması olacaktır.

  • Sigara tiryakiliğinin yararsız bir otun dumanını, içinize gereksiz bir şekilde çekmek olduğunu düşünün.
  • Sigaranın bedeninize ve bütçenize herhangi bir katkısı olmadığını, aklınızdan çıkarmayın. Her ay sigaraya verdiğiniz para ile güzel bir eşya alabileceğinizi ya da acil bir borcunuzu ödeyebileceğinizi unutmayın.
  • Pis kokusu nedeniyle insanların yanında, dayanılmaz bir kokuya sahip olduğunuzu düşünün.

Elektronik sigara: Sigara dumanını alıp vermek, sigara tiryakiliğinde önemli bir yere sahiptir. Bu alışkanlıktan kurtulabilmek için, aynı görüntüyü verebilecek en etkin yöntemlerden birisi elektronik sigaralardır. Elektronik sigaralar sayesinde normal sigaradaki yanmadan meydana gelen zararlardan, büyük oranda uzak kalabilirsiniz. Günümüzde elektronik sigaraların farklı etkiler göstermesi nedeniyle, sigarayı bırakmanın yolları arasında önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Elektronik sigara kullanan birçok insan, sigarayı bırakma başarısına ulaşmıştır.

Süreli sigara kullanımı: Süreli sigara kullanımı için yapmanız gereken tek şey, normal zamanda hangi aralıklarla sigara içiyorsanız, bu süreyi başlangıçta programlayarak sigara içmeye devam etmenizdir. Örneğin ortalama bir saatlik zaman dilimlerinde sigara içiyorsanız, başlangıç da da kendinizi 60 dakika aralıklarla sigara içmeye programlayın.

sigara-nasil-bırakilir

Bünyeniz 60 dakikalık süre dilimlerine alışmasından sonra, iki sigara içimi arasındaki zaman farkını, programı iptal etmeyecek şekilde yeniden belirleyin. Mesela ilk programdan sonraki ay bu zaman aralığını, 90 dakikaya çıkarın. Bir sonraki ay ise bu süreyi, 120 dakikaya çıkarabilirsiniz. İradesi çok zayıf olanlar ve bir anda sigarayı bırakmayanlar için etkili olan bu yöntemde, süresi dolmadan sigara içmemek önemlidir. Süre dolduktan sonra biraz daha beklemeye çalışmak, vücudun düzenli nikotin alımına engel olduğu için, tavsiye edilmemektedir. Sadece belirli aralıklarla nikotin alımına alışan vucüt, daha kısa sürelerde nikotin ihtiyacı duymayacaktır. Kendinizi hazır hissettiğiniz anda ise, sigarayı o anda bırakabilirsiniz. Sigarayı bırakmanın yolları arasında son zamanlarda tavsiye edilen bu yöntem sayesinde, birçok insanın sigarayı bıraktığı görülmüştür.

İlginizi Çekebilir >>  Tekerlekli Sandalye Nasıl Olmalı

Tokluk hissi: Sigarayı bırakmanın yolları arasında önemli bir yere sahip olan yemek sonrası sigaradan uzak kalmak, tüm tiryakiler üzerinde faydalı olan uygulamalardan birisidir. Özellikle fazla yemek yedikten sonra daha fazla sigara içme ihtiyacı duyuyorsanız, sigarayı bırakana kadar ya da bıraktıktan sonra, fazla yemek yememeye özen gösterin. Aynı durum, çay ve kahve ile birlikte sigara içenler için de geçerlidir. Toklukla  sigarayı ayıracağınız gibi, çay ve kahveyle de sigarayı ayırmayı bilmelisiniz.

Kuruyemişler: El ve ağzınızın sigara içerken daha hareketli hale gelmesi nedeniyle, farklı bir tiryakilik oluşur. Bu boşluğu doldurabilecek kuruyemişler tüketerek, el ve ağzınızı meşgul edebilirsiniz.

Elde çöp taşımak: Sigara boyutunda ve sigaraya benzer şekilde hazırlayacağınız çöpü, sigara gibi elinizde taşıyarak ve bazen ağzınıza götürüp sigara içiyormuş gibi çekerek, sigaranın oluşturduğu el ve dudak tiryakiliğinden daha rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Unutmayın ki sigara, içerisinde yüzlerce kanserojen madde bulunmakta olup, sağlığınıza ve bütçenize hiçbir katkı sağlamayan son derece zararlı bir maddedir. Ayrıca sosyal ortamlarda, diş sararması, ağız kokusu, ter ile birleştiğinde ortaya çıkan pis ekşimsi koku gibi olumsuzluklar, çevremizdeki insanları rahatsız etmek için yeterli olan başlıca nedenlerden bazılarıdır. Size hiçbir şekilde faydası olmayan böyle bir alışkanlığı devam ettirmenin mantıklı bir nedeni olmadığını düşünerek, sigarayı bir an önce bırakmak, kendinize ve sevdiklerinize karşı yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisidir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-bir-günde-son-net-sonuç

Koltuk Altı Kararmasına Bir Günde Son Net Sonuç

Kısa kollu elbise giymekten çekindiren, erkekler içinde kısa kollu tişört veya gömlek hatta atlet giyilmesini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir