Home / Sağlık / Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Meydana Gelen Değişimler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Meydana Gelen Değişimler

Sigaranın tek bir adedinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Sigara kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar sonucu, sigara kullanımındaki artış son yıllarda akıl almaz düzeyde bir yükselme göstermiştir.

Sigarayı bırakan kişinin vücudunda 20 dakika içinde olumlu gelişmeler yaşanır. Kanser ve kalp hastalıkları gibi ölümcül bir çok hastalığa neden olan sigara; amonyak, katran, arsenik ve böcek zehri gibi binlerce kimyasal madde içermektedir. Kısacası sigara ilk nefes ile sağlığa vurmaya başlayan bir zehirdir.

Yukarıda belirtilen maddelerin bazıları kanser oluşumuna, bazıları ise kanserin bir sonraki evreye geçmesine neden olmaktadır.  Doç. Dr. Hacre Kuzu Okur yaptığı açıklamada ‘’ Saatte 200-250 km hızla ve 100 derecenin üzerinde sıcaklık ile birlikte, dumanın ağız içine çarpması dil, yemek borusu, solunum yolları, mide ve akciğer ve ağza ulaşır. Dumanın içerisinde bulunan zararlı maddeler ise beyin, kalp, böbrek ve mesane gibi çok sayıda organa zarar vermeye başlar’’ ifadelerini kullandı.

Sigara Tedavi Edilmesi Gereken Bir Hastalıktır

sigara-bir-hastaliktir

Sigaranın zararı en hızlı ve en fazla solunum sisteminde görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kanserlerin ¼ oranında nedeni sigara kullanımıdır. Bu nedenle sigaranın içilmesini tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak görmek gerekiyor.

Sigara içilen ortamda bulunan ve sigara kullanmayan ‘’Pasif içici’’ diye tabir edilen kişilerin de kalp hastalığı ve kanser riski artmaktadır. Sigara içen kişiler, içmeyenlere oranla 20 kat daha fazla akciğer kanseri olma riskine sahiptir. Her gün 1 paket sigara içen kişilerin kansere yakalanma oranı 10 kat artarken, 2 paket sigara içenlerde ise bu risk 25 kata çıkmaktadır.

Sigarayı Bırakmanın Faydaları Nelerdir?

sigarayı-biraktiktan-sonra-vucuttaki-degisimler-2

Öncelikle sigarayı bırakmak istiyorsanız, “Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucu her bir sigaranın ömürden 12 yıl çaldığı ortaya çıkmıştır. Sigara içmeye devam eden kişi, yaşıtlarına oranla ömründen 15 yıl vermiş oluyor. Fakat, sigarayı bırakan kişi vücudunda 20 dakika içinde olumlu gelişmeler yaşamaktadır. Bu olumlu gelişmeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

İlginizi Çekebilir >>  Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

İlk 20 dakika; Kişinin sigarayı bırakması ile birlikte vücudunda ilk dakikadan itibaren değişiklikler fark edilmeye başlanır. Sağlık bir insanın nabzı ortalama olarak dakikada 80-100 kere atarken, sigara içen kişinin nabzı 100’ün üzerinde çıkmaktadır. Bu da yüksek tansiyon gibi bir takım ciddi sorunlara neden olabilir. Kişinin sigarayı bırakması ile birlikte 20 dakika içinde nabzı ve kan basıncı normale dönmektedir. Aynı zamanda ayal ve el ısı artışı düzene girer, tansiyon normal sınırlarını yaklaşır.

İlk 8 saat;  Sigarayı bırakan kişinin 8 saat içinde nefesinde kötü koku normale dönmektedir. Bununla birlikte kandaki karbonmononksit ve oksijen düzeyi normale döner.

1.gün sonunda; Sigarayı bırakan kişinin kalp krizi geçirme riski 24 saat içinde azalmaya başlamaktadır.

2.gün sonunda; Koku ve tat alma duyusu 48 saat içinde artmaya başlamaktadır.

3.gün sonunda; Sigara kullanan kişiler nefes darlığı sorunu yaşamaktadır. Kişi sigarayı bıraktıktan 3 gün sonra nefes darlığı sorununun azalmaya başladığını fark eder. Aynı zamanda halsizlik ve baş ağrısı gibi sorunlarda da azalır.

2-12 hafta sonunda; Kişinin sigarayı bırakması ile birlikte 2-12 hafta içinde kan dolaşım sistemi düzene girer. Balgam sorunu ve öksürük şikayeti yarı yarıya azalır. Akciğer fonksiyonları düzelmeye başlar ve kişinin bağışıklık sistemi güçlenir.

3-9 ay içinde; Kişinin sigarayı bırakmasına takiben 3-9 ay içinde nefes darlığı ve öksürük şikayeti azalır. Enerjisinde artış hisseden kişinin enfeksiyon riskinde azalma meydana gelir.

1 yıl sonra; 1 yıl tamamlandıktan sonra kişinin kalp hastalığına yakalanma riski yarı yarıya azalır.

5 yıl sonra; Felç riski ortadan kalkar ve KOAH riski yarı yarıya azalır.

10 yıl sonra; Trakea, dudak ve özefagus kanseri riski 10. Yıl sonunda yarı yarıya azalır.

15 yıl sonra; Kalp ve damar hastalık riski, hayatı boyunca sigara kullanmayan biri ile eşit hale gelir.

15-20 yıl sonra; Kişinin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 50-90 oranında azalır.

Sigara Pişmanlıktır!

 

 

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir