Home / Bilim / Sınavlarda başarılı olabilmek için kişisel gelişim

Sınavlarda başarılı olabilmek için kişisel gelişim

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Kişisel Gelişim

 

            Sınav sistemi artık ülkemiz insanlarının hayatının bir parçası olmuş durumda. Toplumun büyük bir kısmı daha iyi okullara gidebilmek ve istediği memuriyete atanabilmek için sınavlara girmektedir. Ayrıca devlet kurumları dışında da birçok kurum çalışanlarını sınavla almaktadır. Sınavlarda başarılı olabilmek için de elbette ki çok çalışmak gerekmektedir. Ancak uzun bir süreye yayılan hazırlık döneminde insanlar zaman zaman motivasyonlarını kaybetmekte ve umutsuzluğa kapılmaktadır. Bu yüzden kişisel gelişimden yardım alan insan sayısı da çoktur. Sınava fiilen hazırlanırken psikolojik anlamda da hazırlanmak gerekir

 

Sınavla Boğuşmamak

 

Sınavlara hazırlanırken insanların kendilerine yapacakları en büyük iyilik o sınavı gözlerinde çok fazla büyütmemektir. Kafalarını içinde onunla boğuşmak ve başarma konusunda şartlanmak yerine onu kabul edip, başarılı olmak için neler yapabileceklerine odaklanmaları gerekir. Bunu yapmak, stres seviyelerini de düşürecek ve çalıştıkları sınava daha iyi odaklanmalarını ve zamanlarını daha verimli kullanmalarını sağlayacaktır.

 

Bahaneleri Uzaklaştırmak

 

Sınavlara çalışırken de gerekli disiplini sağlamak çoğu zaman kolay olmayacaktır. Sonuçta sınav için çalışmak sıkıcı bir olaydır ve insanlar zaman zaman konsantrasyonlarını kaybedip çalışmayı bırakabilirler. Bu her insanın başına zaman zaman gelen normal bir durumdur Büyük ihtimal o sırada zihin çeşitli bahaneler uydurup insanları çalışmaktan alıkoyar. ” Bugün havamda değilim. Canım çalışmak istemiyor. Dışarıda hava güzel, herkes geziyor, ben çalışıyorum” gibi bahaneler sınava hazırlanan her insanın kafasından geçmiştir. Bu durumda yapılması gereken, bu bahaneleri fark edip onlarla çok fazla etkileşime girmeden uzaklaşmalarına izin vermek ve çalışılması gereken konuya odaklanmaktır.

İlginizi Çekebilir >>  Element Nedir? Element İle İlgili Bilgiler

 

Tabi ki aralıksız çalışmak insanı bunaltabilir ve zaman zaman mola vermek gerekir ancak bu molaların çok uzatılmaması ve çalışılan konudan insanı soğutmaması gerekir. Disiplinli bir şekilde çalışıp uzun süre emek verildiğinde başarı elbette mümkün olacaktır ancak başarısız olunduysa da bunu dünyanın sonu gibi değil bir tecrübe gibi görmemek gerekir. Tekrar denemek o kadar da kötü bir şey değildir. Kendini gözden geçirmek, eğer bir yerlerde yanlış yapıldıysa bir sonraki denemede aynı hatalara düşmemek ve daha iyi konsantre olmak için kararlı olmak gerekir. Oluşan mutsuzluğun içinde boğulmaktansa önüne bakıp yola devam etmek, eninde sonunda başarıyı beraberinde getirecektir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

okullara-profesyonel-yöneticiler-geliyor

Okullara Profesyonel Yöneticiler Geliyor

Okullarda Profesyonel Yöneticiler Görev Alacak Milli eğitim bakanlığından okul ve kurumlarda yönetici kadrosunda köklü değişikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir