Home / Eğitim / Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Staj, öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca aldıkları teorik eğitimlerin uygulamaya dökülmüş halidir. Öğrenciler, aldıkları eğitimi gerçek hayatta tecrübe edinebilmek için çeşitli kurumlarda staj görürler. Staj boyunca, öğrenilen bilgiler gerçek ortamlarda deneyim haline getirilerek tecrübe kazanılır ve ilerideki mesleki durum için staj oldukça önemlidir. Örneğin öğretmenlik okuyan son sınıf öğrencileri, okullarda staj görürler ve okul ortamındaki kuralların, ders işleyişlerinin ve aynı zamanda nerede ne yapılacağı hakkında bilgiler edinirler. Peki önemli şeylerden birisi olan staj defteri, staj gören bir öğrenci tarafından nasıl doldurulmalıdır?

Staj Defteri Planlı Olmalıdır

Staj defteri, dış görünüş olarak normal defterlere benzese de iç kısmı gerçekten çok farklı bir yapıya sahiptir. Günlük olarak raporların yer aldığı staj defteri, öğrenciler tarafından günü gününe doldurulmalıdır. Tabii ki bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin, stajın ilk günleri staj defterine raporlama tutmayan stajyerler, defterin teslim zamanında sıkışarak hepsini bir anda doldurmak zorunda kalabilirler. En doğrusu, staj defterini günü gününe ve düzenli şekilde doldurmaktır. Staj defterinin içerisinde bulunan yapraklar, öğrencinin staj gününe göre sayılı olarak ayrılmıştır. Staj defterinin içerisindeki yapraklarda oldukça düzenlidir ve planlıdır. Bu sayede staj gören insanlar, akılları karışmadan rahatlıkla çizelgedeki yerleri doldurabilirler.

Staj Defteri Doldurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Staj defterini doldururken, her şeyi planlı olarak yazmalısınız. İlk önce staj yaptığınız günden başlayarak o günün tarihini atmalı, mesai saatinden itibaren sıralı olarak anlatımlar yapmalı, tecrübe edindiğiniz veya öğrendiğiniz şeyleri yazmalı, gözünüze çarpan ve yapılan hataları not etmeli, gün içerisine yapmanız gereken şeyleri yazmalı ve en önemlisi de iş yerinden çıkış saatinizi yazmalısınız. Staj defterini doldururken bu hususları kesinlikle atlamamalısınız. Çünkü stajın ana kaynağı bunlardır ve bu deftere bakılarak, sizin hangi günler hangi aktiviteler yaptığınız saptanır. Bu saptamaların sonucunda da yeterli olup olmadığınız anlaşılmaktadır. Peki tüm bu hususları, nelere dikkat ederek dolduracağız?

Tarih Atılmalı

Staj defterinizin yapraklarına baktığınız zaman, tarih için ayrılan bir kısım görebilirsiniz. Tarih kısmını her staj günü doldurmalısınız. En azından stajınız bittiği zaman, stajınızın tamamen sona erdiğini tarihleri göstererek rahat bir şekilde kanıtlama imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca bunun yanı sıra, sizin hangi staj gününde neler yaptığınızda tarihten kolaylıkla anlaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Sınavlarda başarılı olabilmek için kişisel gelişim

Zaman Sıralaması Oldukça Önemlidir

Staj günlerinizde işe başlama saatinizden, işten çıkış saatinize kadar yaşadığınız tüm olayları sıralamaya göre yazmalısınız. Eğer karışık şekilde yazarsanız, staj defterinizi okuyan insanlar sizin ne yaptığınızı anlamazlar ve kurum içerisinde yapılan eylemlerin tümü birbirine karışır.

Öğrenilen Bilgiler Mutlaka Yazılmalı

Stajın ana kaynağı, alanınız hakkında yaşayarak bazı bilgiler tecrübe etmenizdir. Stajın asıl amacı bu olduğu için, öğrenilen bilgileri anlık olarak mutlaka staj defterine eklemelisiniz. Alanınızda bilmediğiniz ve yeni öğrendiğiniz şeyleri, staj defterine yazdığınız zaman yeni bir tecrübe kazandığınızı ve daha önce bilmediğiniz bir şeyi öğrendiğinizi belli edersiniz. Bu durum, sizin stajlarda gelişme gösterdiğinizin en büyük kanıtı olacaktır.

Yaptığınız Hataları Yazmalısınız

Stajın bazı günlerinde aksi durumlara denk gelebilir ve bazı hatalar yaşayabilirsiniz. Örneğin Sigorta alanında eğitim görüyorsanız, yanlış bir poliçe hazırlayabilirsiniz. Bu durum karşısında asla panik yapmamalısınız ve yaptığınız hataları doğru bir şekilde staj defterine geçirmelisiniz. Doğru bir bilgiyi yazdığınız zaman, ilerleyen staj günlerinde hata payınızın düştüğünü anlayacaksınız.

Gün İçerisinde Neler Yaptığınızı Yazmalısınız

Staj defterinize, gün içerisinde yaptığınız şeyleri yazmalısınız. Kaç saat çalıştığınızı, yaptığınız işleri ve katıldığınız aktiviteleri staj defterinize yazdığınız zaman, defteri teslim ettiğiniz akademisyenler, hangi alanda hangi gün tecrübe edindiğinizi rahatlıkla anlayabileceklerdir.

Haftalık Rapor Hazırlamalısınız

Staj defterinize her gün olarak yazdığınız deneyimlerinizi, 1 veya 2 haftalık genel bir rapor haline getirmelisiniz. Aynı zamanda haftalık raporlarınızı hazırlarken, hangi gün ne konuda çalıştığınızı ve hangi görevler aldığınızı kısa kısa not düşmelisiniz.

İş Yerinden Çıkış Saati Yazılmalıdır

İş yerinden çıkış saatinizi, mutlaka staj defterinize yazmalısınız. Bu sayede, mesai saatlerine uyup uymadığınız da rahatlıkla anlaşılacaktır.

Bütün bu hususları yerine getirdikten sonra, staj defterinin de resmi bir niteliğe sahip olduğunu unutmamalısınız. Staj defterinizin her sayfasında, görev yaptığınız kurum veya kuruluşun mutlaka bir imzası ve bir kaşesi bulunmalıdır. Son olarak, sizinle staj alanında sorumlu olarak ilgilenen müdür veya müdür yardımcısının ‘’Staj Raporu Öğrenci Değerlendirmesi’’ kısmında mutlaka ıslak imzası bulunmalıdır.

 

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

çocuklar okulla nasıl alıştırılır veliler nasıl davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir