Home / Genel Kültür / Nedir? / Tanrının Kırbacı Vezüv Volkan Patlaması

Tanrının Kırbacı Vezüv Volkan Patlaması

Gizemi binlerce yıldır çözülmemiş olan doğa olaylarının başında volkan patlaması veya lavların yer yüzüne çıkması olayı merak edilmeye devam etmektedir. Volkan dağları nasıl olur? Volkanik patlama nedir gibi konuların yanında mitolojik konulara da konu olan volkan patlamaları tarihte bazen ‘’TANRININ KIRBACI VEZÜV YANARDAĞI’’olarak bilinen olaylara neden olmuştur. Kurulmuş olan Pompei şehrinin volkan patlaması ile bir saatler içinde küle dönmesi ise bugüne kadar gizemli ve ibret alınacak olayların başında gelmektedir.

lav-arabayı-eritiyor
lav-arabayı-eritiyor

Vezüv volkan patlaması sonrasında bir şehrin nasıl yok olduğuna ve insanlık aleminde ibretlik olay olarak bilinen mistik ve mitolojik durumun en net halidir. Burada Pompei yanar dağının kısaca nasıl olduğunu açıklamak yeterli olacaktır.
Pomeppei Tarihi
Pompeii veya Pompei şehri İtalya’nın Napoli şehrine 18 km mesafede bulunan ve MÖ 5 bin yılında kurulmuş olan şehirdir. Buraya kadar her normal yolunda devam etmektedir. Halk gereken ekonomik şartlarını en üst seviyeye çıkmayı başarmıştır. O derece ki Pompei halkı zenginlikte sahip olamayacakları üst gelir seviyelerine ulaşmışlar. Kapı kollarına varıncaya kadar altından yaptırmışlar. Maddi imkanlar ile elde edilebilecek olan ne var ise hepsine sahip olmuşlar. Bunun yanında yer yüzünde maddi değerler ile elde edilebilecek olan ne var ise hepsine sahip olma imkanı için tanrı onlara bonkör davranmıştır. Bunun yanında yapılan bu bonkörlük onların gözlerine perde indirmiş ve sapkınlıklarına başlamışlardır.
Pompeİ Müzesi

İlginizi Çekebilir >>  (1930-2018) Dünya Kupası Nedir 12 İlginç Bilgiler
pompei-müzesi-fotoğrafları
pompei-müzesi-fotoğrafları

Pompeei yanardağında meydana gelen kıpırtılar onların gözlerine inen perdenin kalkmasına yetmemiştir. Bugün lav patlaması müzesi olarak pompei kalıntıları müzede saklanmaktadır. 5-6 yaşlarında çocukların tecavüz edilmesinden tutunda eşcinsel görüntüleri gibi binlerce mide bulandıran kalıntılar taşlaşmış olarak günümüze kadar sergilenmektedir. Yanardağ patlaması sonrasında aşırı derecede sıcak olmasından dolayı etki altına almış olduğu yerdeki canlı veya cansız tüm nesneleri katılaşmış mumya şeklinde kalmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile pompeei yanardağı ibretlik müzenin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Tanrının kırbacı yada lanetli şehir olarak günümüze kadar ününü devam ettirmiştir. Lav patlaması her hangi bir yer ayrımı yapılmadan kara parçasının ve deniz sularının yer aldığı yer kürenin her noktasında karşılaşabilen bir durum olmaktadır. Bunun yanında yanardağ lavlarının etkisi altında kalan alanlar biyolojik bakımdan verimli bileşenler ile toprak kalitesini artırmakta verimli araziler arasında yer almaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir