Home / Sağlık / Tekerlekli Sandalye Nasıl Olmalı

Tekerlekli Sandalye Nasıl Olmalı

Yaşlılık rahatsızlığı olması yanında birçok farklı nedenlere bağlı olarak hayatımızda sağlam iken aklımıza gelmeyecek olan durumlara düşmek durumunda kalınmaktadır. Tekerlekli sandalye ile gerek bağımsız gerekse başkasına bağlı olarak hayatımızı devam etmek durumunda kalınmaktadır. Neden tekerlekli sandalyeye bağımlı kalırız da ise akıllara gelmeyen neden olabilmektedir. Ateşli silah yaralanması, trafik kazası, iş kazası, doğuştan gelen genetik sorunlardan dolayı tekerlekli sandalyede bağımlı kalınmaktadır. Tekerlekli sandalye hakkında ise kaldırımlarda engellilerin yürüme yollarına park edilmiş olan araçlar kadar kaldırımlara sergisini yayan esnaflarda zorluklar ile karşılaşılmasına neden olanlar arasında yer almaktadır. Hal böyle olduğunda ise kendi başına dışarıya çıkabilecek olan engelli kardeşlerimiz veya büyüklerimiz tamamen dar alanda sıkışıp kalmaktadır. Engelli vatandaşlara yönelik olarak oluşturulmaya çalışılan sosyal algı ve bilinç ise kaplumbağa hızı ile ilerlemektedir. Diğer taraftan engellilerin hayatını kolaylaştıracak olan tekerlekli sandalyeler ise kişiye özel olarak üretilmesi gereklidir. Burada fazla kilolu olan vatandaş ile zayıf kilolu vatandaşın kullanabilecekleri tekerlekli sandalyeler farklı olmalıdır. Özellikle metal aksanları bu konuda standart dışına çıkartılarak düşme ve devrilmelere karşılık dayanıklı olması gereklidir. Kilosu fazla olan engelli bireylere yönelik olarak alt bölgesinden x şeklinde dört köşesine desteklenmiş olan sandalyelerin üretilmesi gerekmektedir. Birçok vatandaşımız bu özellikleri sanayi usulü denilen yöntemler ile elde etmeye çalışmaktadır. Buda engelliye duyulan özenin göstergesi olmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Kaş Vitamini Yüz Masajı Nasıl Yapılır

 

Engelli tekerlekli sandalyesi almak noktasında ise öncelikler arasında sağlamlık yer almalıdır. Diğer öncelik farklı yol koşullarında tekerler üzerine gelen ağırlıkların dengelenmesi sağlanmalıdır. Dolgu tekerlekli sandalyeler tercih edilmesi ayrı önemli olmaktadır. Şişme lastikli tekerlekli sandalyeler beton zemin üzerinde durduklarından dolayı havası inmekte veya yol koşullarında patlamaya neden olmaktadır. Üzerinde can taşıdığının bilincinde olunarak tekerlekli sandalye üretilmelidir. Tekerlekli sandalye imalat için ise CE belgesinin olması gereklidir. Sandalyenin taşınması ve katlanmasında kolaylıkların yer alması yanında, sandalyenin kolçakları engellinin transferinde kolaylıkla çıkartılabilmesidir. Bir diğer taraftan ise tekerlekli sandalye ile kişinin taşınması gerektiğinde ise pimleri ile sağlam bir tutuş sağlaması ayrı önem kazanmaktadır.

 

Tekerlekli sandalye kullanım bakımından da elle rahatlıkla dönen tekerlere sahip olması gereklidir. Kişi üzerinde yer aldığı sandalyenin basit bir güç ile dönmesi ile özgürlüğe adım atabilmektedir. Zor dönen tekerlere sahip olan tekerlekli sandalye ile özgürlükten bahsetmek imkansız olmaktadır. bilgi definesi tüm engellilerimize ve engelli adaylarına sağlıklı günler diller.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir