Home / Genel Kültür / Truva Nedir? Truva Atı Nedir?

Truva Nedir? Truva Atı Nedir?

Truva (Troia), günümüzde Çanakkale’nin Biga İlçesi’nin Hisarcık köyüdür. Binlerce yıllık geçmişe sahip bir ilk çağ şehridir. Truva atı ile efsanelere konu olur iken ilkel çağlarda Truva efsanesinin yazılmasını sağlamıştır. Truva şehri nerede, truva atı nerede, truva savaşı ve konusu NRdir diye merak edenler Çanakkale+ Biga+ Hisarcık köyü güzergahını sağlamalıdır.

Truva (Troia)

Tarihe bakıldığında birçok savaş ve doğal afet gören bu antik şehir 9 kez yıkılıp yeniden kurulmuştur. Tarihçilere göre günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce kurulduğu varsayılmaktadır. İlk kez Alman arkeolog Heinrich Schliemann 1868 yılında Truva şehri ile ilgili kalıntılara rastlamıştır ve bütün anlatılanlar artık gerçeğe dönüşmüştür. Kazılardan bulduğu buluntuları ise yurt dışına kaçırmıştır.

truva-neresidir
              Truva Neresidir

Truva efsanesi, Paris’in Sparta kralı Menelaos’ın karısı olan güzeller güzeli Helena’yı  kaçırmasıyla başlar. Spartalılar da şehri almak için tam 10 yıl boyunca savaştılar. En sonunda devasa bir tahta at hilesi ile mağlup etmeyi başardılar. Aradan yüzyıllar geçerek bu antik şehir ta ki Heinrich Schliemann çalışmalarını yapana kadar toprak altında kalmıştır.

Truva Savaşı Nedir?

Akhaia ve Truva kenti arasında gerçekleşen savaşa Truva Savaşı denilmektedir. Savaş Yunan mitolojisinde çok önemli bir yere sahiptir. Paris, bir gün Helena’nın konuğu olur. Helena’nın kocası Menelaos da o sıralarda babasının ölümü nedeniyle Girit’e gitmiştir. Paris de Menelaos’un yokluğunu fırsat bilip hazinelerini ve karısı olan Helena’yı kaçırmıştır. Bu olay artık savaşın kapıya dayandığını göstermektedir. İki ordu savaş alanına gelmiştir. Paris Menelaos’a bir teklif götürmüştür. Teklifi ise teke tek savaşıp kazananın ise Helena’yı almasıdır. Menelaos bu teklifi kabul eder. Paris’i tam öldüreceği sırada araya Tanrıça Afrodit girer ve Paris kurtulur. Bunun ardından iki ordu birbirine girer ve Truva savaşı çok uzun yıllar sürmüştür.

İlginizi Çekebilir >>  Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir? Sırları Nelerdir?

Truva Atı Nedir?

trojan-ati
                                      Truva Atı Nedir

Akhaia ve Sparta’lıların bitmek bilmeyen savaşı tam 10 yıl sürmüştür. Yunan komutan Odysseus’un aklına bir plan gelmiştir. Plana göre devasa tahtadan bir at yapılıp Truva kapılarına bırakılmıştır. Atın içinde Yunanların en iyi askerleri bulunmaktadır. Nihayetinde plan işe yaramıştır ve Truva kentine girip şehri ateşe vermişlerdir. Erkekler bir bir öldürülürken kadın ve çocuklar ise esir alınmıştır. Savaşın sonucunda Paris de öldürülmüştür. Menelaos ise Helena’yı alıp  Sparta kentine geri dönmüştür.

Truva şehri Çanakkale’de en fazla ilgi çeken merkezler arasında yer almaktadır. Truva atı nedir diye merak eden dünya geneli turist sayısı ile efsane şehir ününü korumaya devam etmektedir. Truva şehri nerededir ve truva şavaşı nedir ise ilkel insanların dahiyane çözümleri ile sonuçlanmış olan Anadolu’nunu en eski efsanesi olarak bilinmeye devam etmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir