Home / Eğitim / Üniversiteden Kayıt Nasıl Silinir?

Üniversiteden Kayıt Nasıl Silinir?

Üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler, farklı nedenlerden dolayı bulunduğu yerdeki kayıtlarını sildirebilir. Bu nedenler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Problemlerin altında yatan sebepler bilinmezken, hemen hemen her öğrenci kayıt sildirme kısmına geldiklerinde aynı aşamadan geçerler. Bu aşamaları ise başvuru, imza toplama ve çıkış evraklarını alma gibi sınıflandırabiliriz. Peki öğrenciler üniversiteden kayıtlarını sildirirken hangi aşamalardan geçerler ve nelere dikkat etmelidirler?

Hangi Durumlarda Öğrencinin Kaydı Silinebiliyor?

İlk olarak, öğrencinin kendi isteğiyle kaydın silinebildiğini belirtelim. Öğrenci kaydını sildirmek için gerekli işlemleri yerine getirir ve kendi isteğiyle kaydını sildirebilir. İkinci bir hususta ise, öğrenci ‘’Yükseköğretim Kurumundan Çıkarma Cezası’’ alırsa, okul direk öğrencinin kaydını silmektedir.

Öğrenci Kendi İsteğiyle Kaydını Sildirmek İçin Neler Yapmalıdır?

Genellikle üniversiteye giren öğrenciler, bulundukları üniversitelerden kayıtlarını başka bir üniversite kazanmış oldukları için sildirebilirler. Bunun dışında bilinmeyen problemler nedeniyle de öğrenciler kayıtlarını sildirmek isteyebilirler. Peki öğrenci, kayıt sildirme aşamasında hangi süreçleri izler?

  • Öğrenci, ilk olarak öğrenci işlerine gitmelidir ve orda ilişki kesme belgesini doldurmalıdır.
  • Bazı okullardaki fakültelerde, öğrencinin kayıt silme aşamasında kendi el yazısı da istenebilir. Öğrenci, kaydını sildirmek istediğini bir dilekçe yoluyla ve kendi yazısıyla beyan eder.
  • Dolduracağınız formda adınız soyadınız, okul öğrenci numaranız ve kredi yurtlar kurumundan kredi alıp almadığınız hakkında bilgiler yer almaktadır. Bu başlıkların altına gereken ifadeleri doldurmalısınız.
  • Formu doldurduktan hemen sonra, öğrenci koşuşturması başlar. Okula bağlı olan birçok müşavirliği ziyaret ederek, doldurduğunuz ilişki kesme formunu imzalatmak zorundasınız. Bu müşavirlikler genellikle üniversiteden üniversiteye değişkenlik göstermektedir. Fakat genellikle gideceğiniz yerler güvenlik birimi, sağlık binası, saymanlık, Besyo (Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu) ve kütüphane bölgeleridir. İmza attırmaya çıkmadan önce, gezip imza alacağınız yerler, öğrenci işlerinde size forumla beraber ayrı bir liste olarak verilecektir.
  • Bütün imzaları topladıktan sonra danışman hocanızı, dekanınızı ve bölüm başkanınızı bularak onlara da imza attırmak zorundasınız. Tabii ki bu hocaların işleri genellikle yoğun olduğu için, üniversite dışında olabilirler. Bu yüzden ertesi günde de okula gitmek durumunda kalabilirsiniz.
  • Bütün imzalarınızı topladıktan sonra, tekrardan öğrenci işlerine giderek elinizdeki belgeyle beraber öğrenci kimliğini bırakmalısınız. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra, çıkış belgelerinizi alırsınız ve kaydınız tamamen silinmiş olur.
  • Alacağınız çıkış dosyasının içerisinde, kayıt yaparken vermiş olduğunuz diploma gibi belgeler bulunur.
İlginizi Çekebilir >>  Fende Nasıl Başarılı Olunur 100 Alınır

Kayıt Sildirmek İsteyen Erkek Öğrenciler Bu Hususa Dikkat Etmelidir!

Başka bir üniversitede bölüm kazandıysanız ve devam ettiğiniz okuldaki kaydınızı sildirmek istiyorsanız, askerlikle alakalı bir duruma da dikkat etmelisiniz. Daha sonradan kazandığınız okul, sizden ‘’Askerlik ile ilişiği yoktur’’ belgesi isteyecektir. Bu yüzden, kaydınızı sildirmeden önce mutlaka askerlik şubesine giderek ilişiği yoktur belgesi çıkarmalısınız. Kaydınızı sildirdikten sonra askerlik şubesine gittiğiniz taktirde, şube sizi öğrenci olarak göremeyeceği için haliyle tecilli olarak da göremeyecektir. Bu nedenle de ‘’Askerlik ile ilişiği yoktur’’ belgesini alamayacaksınız ve yeni bölümünüze de kayıt yaptıramayacaksınız. Bu durumla karşılaşma olasılığınız yüksek olduğu için, yazımızın sonunda belirtme gereği duyduk. Üniversiteden kayıt silme konusunda merak edilen noktalar var ise yorum kısmından görüş alabilirsiniz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

çocuklar okulla nasıl alıştırılır veliler nasıl davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin …

One comment

  1. “Askerlik ile ilişiği yoktur” belgesine e-devletten ulaşabilir ve çıktı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir