Home / Bilim / Uranyum Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Uranyum Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Uranyum, radyoaktif bir kimyasal  elementtir. Periyodik cetvelde “U” simgesi ile gösterilir. 1789 yılında Martin uranyum-nedir-nerelerde-kullanılırHeinrich Klaaproth tarafından keşfedilmiştir. İlk bulunduğu zamanlar çok nadir olarak bulunabilen bir element olduğu varsayılırken sonraki araştırmalarda civadan ve gümüşten bile daha sık bulunduğu tespit edilmiştir. Uranyumun radyoaktif olması bile sonradan tespit edilmiş bir özelliktir. Sert, ağır ve kimyasal açıdan çabuk tepkimeye girebilen bir metaldir.Denizlerden ve okyanuslardan çıkarılır. Nükleer enerjinin hammaddesidir. Uranyum, Uranüs gezegeninin keşfedilmesinden yaklaşık 8 yıl sonra keşfedildi ve ismi de bu gezegenden gelmektedir. Uranyumun erime noktası 1132 ° C’dir. Uranyum metali olası bir savaş durumunda ülkelerin en çok ihtiyaç duyacağı bir elementtir. Çünkü nükleer enerjinin kaynağı bu elementtir.

Uranyumun Özellikleri

 • Sert ve ağır metaldir. Hidrojen elementi en hafif element iken uranyum en ağır elementlerden biridir.
 • Yüksek yoğunluğa sahiptir. Suyun yoğunluğundan 18.7 kat daha yoğun bir metaldir.
 • Simgesi “U” olan uranyumun atom numarası 92’dir.
 • Saf uranyum, iki uranyum izotopunun karışımıyla olur . (Uranyum-238 ,% 99.3 ve Uranyum-235 , % 0.7 )
 • Yükseltgenmesi kolaydır.
 • U-235 belirli koşullarda çabuk bölünebilirken U-238 çok yavaş bölünebilmektedir.
 • Nükleer enerji U-235 atomu sayesinde üretilebilmektedir.
 • Oda sıcaklığında rengi gridir.

Zenginleştirilmiş Uranyum Nedir?

Uranyum elementinin içinde bulunan U-235 atomunun belirli şartlar altında yüksek seviyelere çıkarılması olayıdır. Uranyumun nükleer silahlar için kullanılması hedefleniyorsa içerisindeki U-235 izotopunun karışım içerisindeki oranı da arttırılmalıdır. Uranyum saf halde nükleer enerjide kullanılamaz. Bunun için zenginleştirilmesi gerekmektedir.

Uranyum Nerelerde Kullanılır?

Uranyumun izotopları belli bir ağırlıkta bir araya getirildiğinde zincirleme reaksiyona girerek çok büyük bir güç üretirler. Amerika Birleşik Devletleri, Hiroshima’yı U-235 tipi “Little Boy” ismini verdikleri atom bombasıyla vurmuştur. İlk defa uranyumun kullanılmasıyla elde edilen bu silah ile tam 132.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Etkileri günümüzde bile devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Gezilmesi gereken 10 ilçe

Nükleer silahlara sahip bilinen devletler şu şekildedir;

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Rusya
 • Çin
 • Fransa
 • Birleşik Krallık
 • Hindistan
 • Pakistan
 • Kuzey Kore

Listedeki bu devletler resmi olarak bildirilen nükleer silaha sahip devletlerdir. Bu devletlerin haricinde nükleer silaha sahip bilinmeyen birçok devlet bulunmaktadır. Nükleer silahlar günümüzde çok önemli bir tehdit unsurudur.

Nükleer reaktörler ile uranyumdan elektrik de üretilmektedir. Birçok ülkede nükleer reaktörler bulunmaktadır. Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Macaristan ve birkaç Avrupa ülkesi daha elektriğinin %30’unu nükleer reaktörler ile karşılamaktadır. Ayrıca denizaltı araçlarında, uçak gemilerinde, sert zırhlarda ve zırh delici mermilerde de uranyumdan yararlanılmaktadır.

Uranyumu En Çok Üreten Ülkeler

Nükleer güç santrallerinde yakıt olarak kullanılan uranyumu en çok üreten ülkeler arasında Kazakistan, Avustralya ve Kanada yer almaktadır.

Uranyum, rezerv bakımından en çok Avustralya’da bulunurken üretim bakımından ise Kazakistan 1. sırada yer almaktadır. Kazakistan dünya üretiminin üçte birinden bile daha fazla uranyum üretmektedir. Uranyum üretiminde lider Kazakistan’dan sonra en çok üreten ülkeler Rusya, Nijer, Namibya, Özbekistan ve Çin yer almaktadır. Ülkemizde ise yaklaşık 12.000 ton uranyum rezervi bulunmaktadır. Özellikle Kazakistan ve Avustralya’da yüksek tenörlü ve üretim maliyetlerinin düşük olması sebebiyle uranyum fiyatında yıldan yıla düşüş gözükmektedir. Doğal uranyumun ihracatında ise Kazakistan lider konumdadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

guatr-hastalığının -belirtisi-nedir-tedavisi

Guatr Hastalığının Belirtisi Nedir Tedavisi

Guatr hastalığının hayati bir riski yok iken zaman içinde yaşam kalitesinde büyük sorunların yaşanmasına neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir