Home / Genel Kültür / Urfa Suruç Neresidir İnsanı Nasıldır

Urfa Suruç Neresidir İnsanı Nasıldır

Tarihin ilmek ilmek dokuduğu merkezlerin başında gelen Şanlıurfa’nın nadide ilçelerinden birisi olarak adını duyuran Suruç ilce olarak kayıtlarda yer almaktadır. Şanlıurfa’ya bağlı olan ilçe nüfusu tarımla uğraşmaktadır. Orta Fırat diye tabir edilen merkez Urfa Suruç neresidir ve Suruç insanı nasıldır gibi konuların son günlerde meydana gelen Suruç olayları ile adını lekelemektedir. Şanlıurfa merkeze bakıldığından 46 km mesafenin verdiği farklar göze çarpmaktadır. Birçok forum sitesinde güvenli olarak gösterilmeyen Suruç ilçesi provokasyon yaşanmasının meydana geldiği merkez olarak gündemde haberler arasında yer almaktadır. Mürşitpınar köyüne 10 km mesafede bulunması nedeni ile Suriye sınırına sıfır noktasında yer alan merkez konumunda yer almaktadır. Zaman zaman siyaset ve askeri hareketlenmelerin gözlenmesi veya Suruç olayları şeklinde medya yapılanmalarının haber kaynaklarında adından bahsettirmektedir.

 Osrhone ilkçağ medeniyetinin merkezi olarak uzun yıllar Suruç adını tarih sahnesinde yer almasını sağlamıştır. Suruç neden önemli kısmına bakıldığında ise Suruç dini merkezler arasında yer almaktadır. İbrahim peygamber ile olan Suruç ilçesi bağlantısı ise merkezde yer alan Suruç insanı nasıldır sorusuna geçmişten gelen bir cevap vermektedir. Dini duyguların yer almış olduğu ekonomisi tarıma dayalı olan merkez tarihi kalıntıları ile turizm merkezleri arasında yer alırken bu güne kadar hak etmiş olduğu değeri ne yazık ki bulamamıştır. Saf ve temiz düşünceye sahip olan Suruç insanı üzerinde oynanan oyunlar sonucunda 4 kişi seçimler öncesinde Suruç’ta katledilerek gerilimli dönemin başlamasına neden olmuştur. Son alınan Suruç haberleri ve Suruç olayı detaylarında olayla ilgili soruşturmalar devam ederken 19 kişinin tutuklanmış olması dikkatleri çekmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Mel Gibson Kimdir?
suruç-insanı-nasıldır-olayları
                                                               suruç-insanı-nasıldır-olayları

Suruç nedir diye merak edenler şehir adından daha fazlasına sahip olmaktadır. Burada şehrin İbrahim peygamber ile bağlantısının nereden geldiği detayları bakıldığında Peygamberin babasının adı AZER annesinin Adı ise SERUĞ olduğu bilinmektedir. Seruğ ismi zaman içinde değişerek adını Suruç olarak günümüze kadar gelmiştir. Buradan yola çıkılarak şehrin tarihi sahnesinde dini merkezler arasında yer aldığı gözlenmektedir. Buda Suruç insanı nasıldır denildiğinde dini bağımlıkları güçlü olan kişilik yapılarını ortaya çıkartmaya yetmektedir. Ayrıca ‘’Saraç’’ kelimesi gene Suruç adını nereden almıştır için öne sürülen 2. Tez olmaktadır. At eğeri yapan kişilere Saraç denilmektedir. Zaman içinde saraç kelimesi çoğulu olan Suruç ile devam etmiştir. Suruç olayları nedir diye merak edilen ise merkezde meydana gelen seçimler öncesinde hükümet kanadında olan 4 kişinin öldürülmesi ve 8 kişinin yaralanması ile gündem haberleri içinde Suruç olayları olarak anılmaya başlanmıştır. Bu haberlere bakarak Suruç insanı nasıldır diye değerlendirmek tabii ki tahrik dolu olayların arkasında yatan nedenlerin görülmesini önleyen Suruç nerededir ve Suruç ne demektir sorularının gerçek manasını gölgede bırakacaktır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

pablo-escobar-kimdir

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar, Kolombiya’ nın en zengin uyuşturucu baronuydu. O kadar zengindi ki günlük kazancı 60 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir