Home / Genel Kültür / Nedir? / Uyku Apnesi (Obstrüktif ) Nedir Belirtileri

Uyku Apnesi (Obstrüktif ) Nedir Belirtileri

Halk arasından kısaca uyku apnesi olarak bilinen ve geceleri uyku kalitesinin sıfıra inmesi ile kişinin kendisine zarar vermesi yanında çıkarılan gürültü ile oda içinde bulunanlar hatta komşuya kadar giden gürültülü uyku rahatsızlığı olarak tanımlanabilir. Obstrüktif uyku apnesi rahatsızlığı genellikle yetişkin bireylerde görülen rahatsızlık olarak bilinmektedir. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalarda bebek denilebilecek yaş gruplarında da uyku apnesi rahatsızlığı belirtileri görülmektedir. Vücut yapısından kaynaklı olan özellikler yanında yaşam şartları ve gerilimlerde uyku apnesine sorun teşkil etmektedir.

Uyku Apnesi Hangi Yaşlarda Görülür

Genel klinik verilerde 40 + yaşa sahip olan erkeklerde bayanlar içinde gene 42+ yaş gruplarında uyku apnesi rahatsızlığı görülmektedir. Obez rahatsızlığı olan veya çene yapısında, bademcik yapısında sorun olan burun ve geniz eti bulunan bebeklerde ve gençlerde uyku apnesi sorunu karşılaşılabilmektedir.

uyku-apnesi-nedir-belirtileri
uyku-apnesi-nedir-belirtileri

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir

Uyku apnesi’nin en bilindik belirtisi sabahları yorgun kalkılması ve huzursuzlukla başlayan bir güne başlamak gece kaliteli uykunun alınmadığını göstermektedir.

Uyku esnasınde gök gürültüsü ayarında anlamsız hırıldanmaların ve horlamaların olmasıdır.

Ani nefes durması ki bu durum en tehlikeli olan belirtisidir.

Gün içerisinde sürekli olarak uyku halinin bulunması da karşılaşılan belirtilerindendir.

Uyku apnesin belirtileri nefes kesilmesi en tehlikeli olur iken horlama ile karıştırılabilmektedir. Horlamada gırtlak problemleri ve çene yapısından kaynaklı sorunlardan dolayı nefesin gürültülü olarak çıkmasıdır. Uyku apnesinde ise ara ara nefes alış verişinin durması ile direk sorun ortaya çıkmaktadır. Burada etkili olan ise bademciklerin, sarkık çene içyapısı ve alt çene problemlerinden dolayı nefes alışının önünün kapanması uyku apnesinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Boğulma derecesine kadar gelen nefes kesilmesi en güçlü uyku apnesi belirtisidir.

Vücudun üst kısmında baş boyun ve göğüs kısımlarında anormal derecede meydana gelen terleme belirtileri arasında sıralanmaktadır.

Ayrıca sık sık idrara çıkmakta gene uyku apnesi belirtileri arasında yer alan klinik bulgular arasında yer almaktadır.

Gün içinde sürekli olarak kırgınlık hisse şeklinde kırılganlık ve bıkkınlık devam eden süreçte ise uyku uyuma atakları ile esnemeler sıklıkla uyku apnenesinin görüldüğü kişilerde gözlenmektedir.

Uyku Apnesi Sonuçları Ne Olur

En büyük risk grupları bakıldığında uyku apnesi; geçe uyku esnasında kalp krizi geçirilerek yatakta hayatını kayıp edenlerin temel nedeni olmaktadır.

İş veriminde görülen isteksizlik iş uyku apnesinin iş sahasında ortaya çıkarttığı sorun olarak işveren tarafından göze batmaktadır.

Araç kullanmak zorunda olan kişilerin uyku apnnesi rahatsızlığına sahip olmaları ise normal insanlara karşılık %700,800 kat daha fazla kaza yapma riskinin yer alması

Uyku apnesi rahatsızlığı dikkat eksikliği ve vücut sağlığının gelişmesini önlemektedir.

Uyku apnesi cinsel yaşantının azalmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Zyban Sigara Bırakma İlacı

 Uyku Apnesi Kimlerde Görülür

Aşırı kilolu olan kişilerde görülür.

Yatak kaynaklı nefes alma problemlerinde görülür.

Ense yapısı kısa ve kalın olan kişilerde uyku apnesi görülür.

Alt ve üst çene yapısında bozukluk olanlarda görülür.

Üst damak yumuşaklığı problemi olan bireylerde uyku apnesi görülür.

Burun eti ve kemiğine sahip olanlarda, geniz eti bulunanlarda görülür.

Alkol ve sigara kullanımını yaşantı haline getirmiş olanlarda uyku bozukluğu sorunu görülür.

Uyku Apnesi Testi Nasıl Yapılır

Uyku apnesi sorunu ile karşı karşıya olan kişiler artık klinik veriler ile yaşadıkları sorunun derecesini ortaya çıkartarak tedavi yolarını bakacaklardır.  Uyku apnesi tedavisi için hangi bölümden randevu alınması gerekli ise ona öncelikle karar verilmelidir. Hafif derecede uyku apnesi sorunu var ise Kulak Burun Boğaz KBB bölümünden ileri derecede ise Nöroloji bölümünden sıra alınması gereklidir. Uyku apnesi testi yapılması ile yaşanılan sorunun derecesi ortaya çıkmaktadır. Burada yapılan uyku apnesi testi için uyku odasında bir gün geçirilmesi ve gece boyunca yaşanılan fiziksel sorunların verisi ortay çıkartılmalıdır. ‘’Polisomnografi’’ uyku apnesi testi ile sistem başlamaktadır. Vücudun kritik noktalarına bağlanmış olan cihaz verileri gece boyunca kayıt altına almaktadır. Burada nefesin kesilmesi, horlamanın şiddeti, ortay çıkan dalgalanmalar sonrasında kalp ve beyinde ne gibi tepkiler oluşuyor ve vücut oksijen dengesini ne kadar alabiliyor, kan değerlerinde meydana gelen değişimler oraya çıkartılarak uyku apnesi testi sonlanmaktadır. Polisomnografi testi sonrasında ise gerekli olan tıbbi müdahaleler için karar verilmektedir. Soruna neden olan etmen gırtlak veya geniz eti ise alınması aynı şekilde burun eti veya burunda kıkırdak kemikten kaynaklı beyne uyaran verilmesinden kaynaklı ise gene aynı şekilde basit uyku apnesi ameliyatı ile yaşanılan sorunların çözülmesi sağlanmaktadır.

 Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır

uyku-apnesi-tedavisi
uyku-apnesi-tedavisi

Uyku apnesi testi yapılmasından sonra ortaya çıkan veriler KBB uzmanları ve Nöroloji bölümü tarafından ele alınarak yapılması gereken tedavi adımları belirlenmektedir. Burada ameliyat gibi bir durum söz konusu değil ise basit tavsiyeler ile uyku apnesinden kurtulma şansı olmaktadır. Kilo vermek, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, yan yatmak kesinlikle sırt üstü yatıştan uzaklaşmak kişilerin bireysel olarak alacakları önlemlerdendir. Bunun yetersiz kalacak olduğu durumlarda ise pozitif hava yolu basıncı cihazı ile hava yolunun açık kalması sağlanmaktadır. Solunum yolunun açık kalması sonrasında nefes borusunun kapanması önlenmektedir ki bu durumda ucuz bazı bant veya benzeri aparatlar ile önlem alınmaya çalışılmaktadır. Bu yöntemler etkili olmayan uyku apnesi önleme aparatları olmaktadır. CPAP uyku apnesi cihazı ile hava yoluna pozitif hava verilmektedir. Verilmiş olan hava beyne uyaran göndererek, kapanmış olan üst solunum kısmını açmaktadır. CPAP cihazları klinik olarak kullanılması yanında uzmanlık gerektiren uygulama uyku apnesi tedavi cihazı olmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

cibindirik-cibinlik-nedir-nereden-ucuz-alınır

Cibindirik Cibinlik Nedir Nereden Ucuz Alınır

Yazı İçi Navigasyon1 Cibindirik Cibinlik Nedir Nereden Alınır2  Cibinlik Nedir Nerede Kullanılır3  Cibindirik Cibinlik Nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir