Home / Eğitim / Yemek Duası

Yemek Duası

Yemeklerden önce ve sonra okunan yemek duası; Hz. Muhammed (SAV) Peygamberimizin sünnetlerinden bir tanesidir. Sadece İslamiyet dininde değil aynı zamanda diğer semavi dinlerde ve farklı inanışlarda da yemek duasının yeri vardır. İslamiyet inancına göre yemek duası Arapça ve Türkçe okunabilmektedir. Farklı mezhepler arasında kelime farklılıkları oluşsa da yemek duasının temelinde elde edilen yiyecekler için Allah’a şükretmek, teşekkür etmek ve elde edilenlerin devamlılığını dilemek vardır.

Özünde şükretmek olduğu için belirli kalıplar dahilinde dua olarak düşünülmemelidir. Şükretmek istenen her konuda üzerine ayrıntı eklenmesinde bir sakınca görülmemektedir. Ancak Müslümanlık inanışı gereği her duaya Besmele ile başlanmaktadır. Türkçe olarak kolaylıkla akılda kalabilen bir dua olduğu için pek çok kişi tarafından ezberlenmektedir.

Türkçe okunabilecek yemek duası:

“ Soframıza bereket, vücuda sıhhat, ahrettekilere rahmet, dünyadakilere selamet eyle Ya Rabbi. Bizlere iki her iki dünyada da güzellikler ihsan eyle, felaketlerden koru Ya Rabbim. “

Yemek Duası 2:

“Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülillah illezi et amena vesakana ve cealena minel müslimin. Nimeti celilullah, bereketi Halilullah, Şefaat Ya Rasulullah.

 

Hem bir çeşit gelenek hem de inanış gereği Türk toplumunda yemek duasından sonra bir lokma daha alınıp sofra toplanır. Yemek duasına herkes katılır ve o an eller yukarı çevrilerek yemeğe ara veriliri. Yemek yemeye başlamadan önce de yemek duası okunabilir. Bir diğer gelenekselleşmiş alışkanlık ise yemek esnasında yemek duasının Arapça olarak başlanıp, Türkçe olarak devam ederek okunmasıdır. Duanın ardından herkes bir miktar daha yemek yer ve sofradan kalkılır.

İlginizi Çekebilir >>  Element Nedir? Element İle İlgili Bilgiler

Her duanın sonunda olduğu gibi Amin denilerek eller yüze sürülür. Çocuklar için de kolay ezberlenebilen yemek duaları vardır. Küçüklüklerinden itibaren onlara kısım kısım öğretmek sureti ile ezberlemeleri sağlanabilir. İlerleyen yaşlarında hem Arapça hem de Türkçe yemek duaları öğrenmek sureti ile her yemekte Allah’a şükretmeleri öğütlenebilir. Küçük yaşlarda edinilecek bu alışkanlık hem çocuğunuzun daha inançlı ve elde ettikleri için şükretmesini bilen bir birey olmasını hem de ileri yaşlarında zorlaşacak olan ezber yeteneğini şimdiden geliştirmesini sağlayacaktır.

İnanç gereği yapılan dualar; isteklerin elde edilmesi için olabileceği gibi, aynı zamanda hali hazırda elde edilenler için bir çeşit teşekkür için de yapılmaktadır. Ayrıca bilindiği üzere dinimiz pek çok duayı muhteviyatında barındırmaktadır. Hemen her dünyalık ve ahretlik yapacak olduklarımız için dua edebiliriz. Ve edilen her duanın muhakkak karşılığı olduğunu da bilmemiz gerekmektedir. Allah (C.C) kendisinden istenmesini ve O’na şükredilmesini istemektedir. Yemek duası da benzer şekilde şükür amacı ve beklentiler için yapılmakta ve Hz Muhammed ( S.A.V) sünnetleri arasındadır. Hz. Muhammed ( S.A.V) yemek duası konusunda oldukça hassas birisi olarak çevresinde tanınır ve her yemekte dua ettiği bilinmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

çocuklar okulla nasıl alıştırılır veliler nasıl davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir