Home / Yaşam / Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt, sofralardan eksik edilmeyen, besin değeri yüksek süt ürünüdür. Mezelerde, yemeklerde, hamur işlerinde, içeceklerde kullanıldığı gibi yanıklara, arı sokmalarına ve kozmetikte de kullanılmaktadır. Bir süt ürünü olan yoğurt, lastik asit bakterilerinin fermantasyonu sonucu oluşur. Bu işlemle süt katılaşarak yoğurt elde edilir. Protein ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. İçerisinde B2, B12, B6 ve daha birçok vitaminler yer almaktadır. Yoğurt, Türklerde 1000 yıl öncesinden kullanılmaya başlandığı düşünülmektedir. Avrupalılar yoğurdu, Osmanlı Döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın şifalı yiyecek olarak Balkan hükümdarlarına hediye göndermesiyle tanımış ve böylece dünyaca bilinen ve tüketilen bir besin haline gelmiştir. Yoğurdun insan vücuduna faydaları şunlardır;

 • Yoğurdun içerisinde bulunan C, B12, potasyum sodyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi vitamin ve mineraller kemiklerin gelişimine iyi gelmektedir.
 • Günlük ve düzenli kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşan T hücrelerini aktifleştirir. Kış aylarında soğuk algınlıklarına iyi gelerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Sindirimi kolaylaştırır. İçerisindeki kalsiyum sayesinde de karın bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olur.
 • Bünyesinde barındırdığı yararlı bakteriler sayesinde yüksek tansiyon riskini azaltır.
 • Kalsiyum sayesinde dişlere iyi gelir. Diş etlerini besler ve diş hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Hücre yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olduğundan cilde iyi gelir ve besler. Sivilcelerin ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Aşırı derece güneşe maruz kalmış ciltlerin onarılmasına yardımcı olur.
 • İçerdiği yüksek protein sayesinde yaraların, yıpranan kas ve dokuların iyileşmesini sağlar.
 • Kolon kanserine ve Ülseratif Kolit hastalığına iyi gelir.
 • Böbrek hastalığına ve idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Menopoz döneminde terlemelere ve kemiklerde oluşan erimelere iyi gelir.
 • Probiyotik gıda olduğundan beyin fonksiyonların çalışmasını sağlar.

Yoğurdun faydaları, yapılan araştırmalar sayesinde sürekli artmaktadır. Özellikle tüketicilerin günlük sütten yapılan ev yoğurtlarını tercih etmeleri öneriliyor. Çünkü ev yapımı yoğurtlarda probiyotik miktarı market yoğurtlarından daha fazladır.

İlginizi Çekebilir >>  Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir?

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

evde-yogurt-nasil-yapilir

Öncelikle kullanılacak sütün organik olması tavsiye edilir. Böylece yoğurdunuz hem daha sağlıklı hem de daha sert olacaktır.

Malzemeler

 • 1 litre süt (isteğe ve ihtiyaca göre miktar değişebilir)
 • Bir yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı

Sütü tencereye boşaltarak kaynatmaya başlayın. Süt kaynamaya başlayınca içerisine tahta kaşık koyarak ve ara ara karıştırarak 10- 15 dakika daha kaynatın. Böylece sütün yoğunluğu artacak ve yoğurdunuz daha sert olacaktır. Arada karıştırmak ve içerisine tahta kaşık koymak sütün taşmamasını sağlayacaktır. Kaynayan sütü ocaktan alın ve soğutmaya bırakın. Sütün ısısı çok önemlidir. Eğer çok soğursa mayalanma tam olarak gerçekleşmez ve yoğurdunuz sulu olur. Bunun için sütün sıcaklığı 40 ila 45 derece olmalıdır. Bunu anlamak için ise serçe parmağınızı kullanabilirsiniz. Eğer parmağınızı 7-8 saniye içerisinde tutabiliyorsanız sütü mayalayabilirsiniz. Bir kâse içerisine bir kaşık yoğurdu koyup çırpın. Üzerine sütten biraz ekleyin. Maya olarak kullandığınız yoğurt ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Oda sıcaklığında olmalıdır. Ayrıca bir tutam tuz kullanmak yoğurdun çabuk ekşimesini önlerken bir tutam şeker ise çabuk mayalanmasına yardımcı olur. Bu tamamen sizin isteğinize kalmıştır. Daha sonra hazırladığınız mayayı sütün içine döküp karıştırın. Süt üzerinde kaymak varsa kabın kenarından karıştırabilirsiniz. Bir elek ya da süzgeç alın ve kabın ağzını kapatın. Süzgeç kullanmak kabın içerisindeki nem oluşumunu önleyecektir. Sonra kabı bezlerle iyice sarmalayın. 5-6 saat kadar mayalanmaya bırakın. Daha sonra yoğurdunuzun ağzını kapatarak buzdolabında bir gün daha bekletin. Eğer yüzeyinde su birikmişse bir bez koyarak suyu çektirebilirsiniz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

kötü-ilişkide-sorunlar-nasıl-çözülür

Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür

Yazı İçi Navigasyon1    Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür2 Aşkı Güçlendirmenin Yolları3 İlişki Uzmanlarından Tüyolar4 Yıpranan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir