Home / Yaşam / Yurtdışına Özel Araçla Nasıl Çıkılır?

Yurtdışına Özel Araçla Nasıl Çıkılır?

Özel Araçla Yurtdışına Çıkmak

Bazı insanlarımız, tatil aralıkları bulduklarında yurtdışı seyahatleri yapmak isteyebiliyorlar.  Fakat yurtdışına arabayla çıkabilmek için bazı prosedürleri yerine getirmemiz gerekiyor. Her ülkede farklı olan kanunlar nedeniyle, arabayla yurtdışına çıkmak çıkılacak ülkenin prosedürlerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde bu tür denetimler daha sıkı olarak gerçekleştiriliyor. Yurtdışına uçakla çıkmak yerine, kendi aracınızla çıkacaksanız bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekecek. Burada özel araçla yurt dışına nasıl çıkılır kısmı yıldan yıla değişmektedir.

Yurtdışına motosikletle veya araçla çıkmak isteyen Türkiye vatandaşları için bu şartlar gereklidir;

  • Yurtdışına çıkış yapacağız araç mutlaka sizin adınıza olmalıdır. (Değilse vekaletname almalısınız.)
  • 15 günlük Yeşil Sigorta (Green Card) yaptırmanız gerekiyor.
  • Uluslararası geçerli olan ehliyet çıkarmalısınız.

Yurtdışına çıkış olarak kullandığınız araç, mutlaka sizin üzerinize olmalıdır. Eğer araç bir akrabanıza veya çalıştığınız şirketin arabasıysa, bu bilgi vekaletname verilerek onaylanmalıdır.

Türkiye sınır kapılarından çıkış yaparken, aracın sahibi mutlaka yanınızda bulunmak zorundadır. Eğer çalıştığınız bir şirketin aracını kullanıyorsanız ve şirket bu aracı size bilerek isteyerek vermişse, çipli ehliyet ve yeşil sigorta şartlarının da ek olarak bulunduğu bir vekaletname bulundurmak zorundasınız. Şirket, bu vekaletnameyi noter onaylı olarak çıkarmak zorundadır ve vekaletname yurt dışı şartlarına uygun olarak düzenlenmelidir. Düzenlenmiş olan vekalet özel araç ile yurt dışına nasıl çıkılır kısmında şirketlerin üzerine olan bir nevi yasal zorunluluk olarak uluslar arası yasalar ile kabul edilmektedir.

Yeşil Sigorta Nedir?

Uluslararası sigorta ismiyle geçen fakat halk arasında ‘’Yeşil Sigorta’’ olarak nitelendirilen sigorta sistemi sayesinde, yurtdışında yapacağınız herhangi bir kazada, karşı tarafın hasarı sizden kesilmez ve bunu yeşil sigorta karşılamaktadır. Fakat sizin aracınızın hasarı, yeşil sigorta kapsamına girmez ve sadece size aittir. Eğer kendi aracınızın da hasarından kurtulmak istiyorsanız, yurt dışına çıkmadan önce kasko yaptırdığınız firmayla görüşerek, 15 günlük veya 1 aylık seçeneklerle yurt dışı teminatı ekletebilirsiniz. Bu sayede yurt dışında olduğunuz süre zarfında herhangi bir kazada hiçbir ücret ödemezsiniz. Yaptığınız anlaşmanın ücretini de sınır kapısında nakit olarak veya kredi kartı seçeneğiyle rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir >>  Doğum Günü Hediye Önerileri

Yurtdışına çıkış konusunda problem yaratan konulardan birisi de Avrupa şartlarına uygun ehliyetlerdi. Bildiğimiz gibi eskiden, verilen ehliyetler Avrupa şartlarına uygun olarak düzenlenmiyordu. Bu nedenle Avrupa şartlarını barındıran ehliyete sahip olmak için de ilk önce 400 TL civarında bir ücret ve her yıl yenileme karşılığında 245 TL ücret ödeniyordu. Fakat yeni düzenlemeyle verilen yeni ehliyetler, yani çipli ehliyetler şu an Avrupa şartlarına uygun olarak görünüyor. Yani eskiden sıkıntılı olan bu durum şu zamanda sıkıntılı durumdan çıkmış durumda.

Tabii ki yurtdışına çıkış yapmak için, bu kadar belgeyle uğraşmayacağınız bölgeler de var. Bunlara örnek verecek olursak ilk başa Gürcistan’ı yazabiliriz. Karadeniz üzerinden gideceğiniz Gürcistan’da araç belgelerinizin ve araç içindekilerin kimlik belgelerinin yanlarında olması yeterli olacaktır. Bunun dışında, pasaportla çıkacaksanız 15 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekecek. Lakin kimliğinizle çıkacaksınız çok daha uygun fiyata çıkış yapabiliyorsunuz. Diğer ülkeleri düşünüyorsanız da mutlaka gerekli evrakları toplamalısınız. Evraklarınızı yerine getirdikten sonra, yurtdışında herhangi bir problem yaşamayacaksınız.

Özel araçla yurt dışına nasıl çıkılır diye merak edenler özellikle Kafkas ülkelerine sınır komşusu olan vatandaşların sıklıkla yapmış oldukları kimlikle sınırdan vizesiz olarak sadece 24 saatliğine komşuya geçilebilmektedir. Özel araçla yurt dışına nasıl çıkılır ve süresi ise sınır kapılarından sizlere verilen saat diliminde geçerli olmaktadır. Sınıra komşu olan illerimizden Artvin, Rize gibi yerlerden günü birlik olarak özel araç ile sınırın diğer tarafına geçilmektedir. Sınırın diğer tarafına geçmede en fazla neden ise yakıt ücretlerini düşük olmasıdır. Sınırı zar zor geçen özel araç ile diğer taraftan dolu depo ile sınırın Türkiye tarafına geçilmesi bazı noktalarda ise gelir olarak karşımıza çıkmaktadır. Araçla yurt dışına çıkmak istenildiğinde aracın yasal sahibi olmak ve her hangi probleminin olmaması gereklidir. araç vizesi, sigortası ve kaskosu olur ise daha hızlı araç hakkında sistem onay vermektedir. Bir diğer özel araçla yurt dışına nasıl çıkılır kısmında ise kumar meraklıları gene gecelik veya günlük olarak özel araçları ile sınırlardan geçebilmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

kötü-ilişkide-sorunlar-nasıl-çözülür

Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür

Yazı İçi Navigasyon1    Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür2 Aşkı Güçlendirmenin Yolları3 İlişki Uzmanlarından Tüyolar4 Yıpranan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir