Home / Genel Kültür / Nedir? / Zyban Sigara Bırakma İlacı

Zyban Sigara Bırakma İlacı

Sigara bağımlılığı bilimsel anlam olarak nikotin bağımlılığı olarak da tanımlanır. Tütün ve tütün mamullerinin muhteviyatında barındırdığı nikotin alkaloid grubundan olan güçlü bir uyarıcı kimyasaldır. Uzun süre kullanımı ise beraberinde bağımlılığı getirir. İnsan vücuduna hızlı erişim sağlaması nedeni ile nikotin kullanımı sınırlı ve dikkatli oluşturulmalıdır. Sigaranın insan sağlığını esas tehdit eden unsuru da yüksek oranda nikotin içermesidir. İnsan vücuduna erişim sağlayan nikotin merkezi sinir sistemine erişim sağlamak sureti ile beyinde belirli bölgelerin uyarılmasına ve mutluluk hormonu olarak da bilinen; seratonin ve dopamin salgılanmasına neden olur. Bağımlılık yaratmasının bir diğer nedeni de tüketilmesi durumunda keyif alınmasıdır.

Bilimsel çalışmalar sonucu insanların nikotin bağımlılığından kurtulmaları mümkündür. Günümüzde pek çok alt ve üst solunum yolu hastalıklarının temel nedeni olarak görülen sigara başta; akciğer kanseri ve gırtlak kanseri gibi ölümcül hastalıklar olmak üzere dolaylı olarak kalp ve damar hastalıklarına da neden olmaktadır. Merkezi sinir sistemine erişim sağlaması nedeni ile beyin fonksiyonlarında kısıtlılığa neden olan beyin kılcal damarlarında kanamaya bağlı gelişen felce de neden olabilmektedir.

Sigarayı bırakmada yardımcı olması adına üretilen ilaç menşeli ürünler arasında sağlık bakanlığı onaylı ürün olan Zyban sigara bırakma ilacı, bupropiyon hidroklorür etken madde kullanılmaktadır. Kullanımı konusunda kesinlikle hekim kontrolü olmalıdır. Merkezi sinir sistemi tümörü ve nöbet hastalıkları öyküsü olanların kesinlikle dikkatli ve dozunda kullanması gerekmektedir. Zyban’ın esas amacı nikotinin kaynağından uzaklaşılması sonucu ortaya çıkan nikotin yoksunluğunun neden olduğu yan etkilerin ortadan kaldırılmasın ve destek amaçlıdır.

İlginizi Çekebilir >>  Altın Varak Nedir Nasıl Yapılır

Zygan kullanımı esnasında yine kişilerde nikotin yoksunluğu belirtileri görülebilir. Bunlar yan etki olarak da değerlendirilebileceği gibi kullanıcının diğer olası hastalık ve yaşam şekli de etkili olacaktır. Olası yan etki belirtileri arasında; vücut ateşi, tansiyon düşmesi ve anlık hipertansiyon, baş dönmesi, depresyon hali, endişeli görünme, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu ve aşırı sinirli ruh hali. Özellikle sinirlilik hali zaten nikotin yoksunluğunun belirtileri arasında bilinmektedir.

İnsan sağlığında son derece yüksek risk faktörü oluşturan nikotin ve sigara bağımlılığı aynı zamanda dolaylı hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında başı çektiği gibi özellikle ülkemizde sigara kullanımına bağlı oluşan hastalık sıklığı da hızla artmaktadır. Sigarayı bırakmak için bitkisel ürünlerin kullanımının yanı sıra Zyban adlı ilacı da kullanabilirsiniz. Zyban’ın nikotin eksikliği sonucu ortaya çıkan sonuçlar haricinde bilinen ve sağlığı tehdit eden yan etkileri yoktur. Kullanım aşamasında ortaya çıkabilecek olası belirlenmemesi yan etkilerin görülmesi durumunda hekiminize başvurmanız gerekmektedir. İlacın kullanım süresince; nikotin yoksunluğunun sonuçları daha belirgin bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ilaç kullanımının ilk haftasında bu belirtiler artış gösterse de, 2. Ve 3. Haftalarda bu belirtilerin azaldığı belirlenmiştir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir